Notikumi Baltkrievijā

Kā jau zināms, pēc 9. augusta noslēdzošās vēlēšanu dienas, Baltkrievijas republikā sākās plašas protesta akcijas sakarā ar iedzīvotāju neapmierinātību par falsificētajiem, bijušā prezidenta, Lukašenko rezultātiem (80.1%). Kā vēlāk noskaidrojās, viena no pirmajām protesta dalībnieku, un specvienības kaujinieku OMON konflikta situācijām notika jau īsi pēc vēlēšanu rezultātu pasludināšanas kādā no vēlēšanu iecirkņiem.

Kā protesta dalībnieki stāsta, pēc rezultātu paziņošanas, viņi neapmierināti, un izkliegdami saukļus “Живе Беларусь”, “Уходи” utt., devās uz pilsētas centru, kur uz ielas ieraudzīja OMON vienības kaujiniekus, pēc kā izkliedza saukli “Милиция с народом”, pēc kā OMON kaujinieki smagi piekāva protesta gājiena dalībniekus.

Jau īsi pēc šī notikuma Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā, jeb, kā daži Twitter latvieši jau pārdēvēja, Menskā, sākās plašas protesta akcijas, kurās 3 dienu laikā tika smagi piekauti miermīlīgo protestu dalībnieki, kā arī vairāki tūkstoši tika aizturēti, un turēti nelabvēlīgos cilvēkam apstākļos, kā arī tika smagi iebiedēti, daži tika izvaroti. Vairāki aizturētie protesta dalībnieki ir stāstījuši par vēl daudzām citām zvērībām, kā piemēram par jaunieti ar drediem, kurš bailēs tikt noslepkavotam visu nakti rāva ārā savus matus, jo tā bija licis cietuma apsargs. Cits jaunietis stāsta par to, kā viņš cauru nakti klausījās to, kā tiek spīdzināts viņa jaunākais brālis. Sievietēm, kurām bija sākušās mēnešreizes, tika likts slaucīties savās drēbēs, un kā jau zinām, šī ir tikai maza daļa no tām zvērībām, kas notika Baltkrievijas cietumos.

Attiecībā uz visiem šiem noziegumiem, varas iestādes protams izsakās negatīvi, aizsardzības ministrs atvainojās, taču vēlāk paziņoja, ka to visu izprovocēja paši iedzīvotāji, un ziņoja par vairākiem kaujiniekiem, kas tika hospitalizēti ar traumām. Daži ierēdņi vispār noliedz, ka kaut kas tāds ir noticis, taču pašpasludinātais prezidents vispār norāda uz to, ka vainīgi pie šiem nemieriem ir meklējami Polijā/Čehijā, un visas problēmas ir ārzemju aģentu roku darbs, kas savā ziņā ir taisnība, jo iepriekš Minskā, un Brestā tika novēroti Serbu specvienības kaujinieki. Saprotams, viņi tur atradās varas noliktā uzdevumā.

Ceturtajā dienā pēc vēlēšanu noslēgšanās situācija Baltkrievijā kļuva mierīgāka, un tāda saglabājās līdz 19. augustam. Šajā laika periodā iedzīvotāji izgāja masu protestos, kuru kopējais dalībnieku skaits pārsniedza vairākus simtus tūkstošus, taču vienas pilsētas ietvaros sasniedza līdz pat 100 000 dalībnieku. Tāpat, Lukašenko izdeva rīkojumu savākt iedzīvotājus savām protesta akcijām. Bija noteikts, ka no katra reģiona ir nepieciešami 2,5 tūkstoši dalībnieku, taču kopā uz pirmo protesta akciju ieradās vien 2,500 iedzīvotāju no visas valsts kopā. Protams, Lukašenko dalībnieku skaitu turpat novērtēja uz 50 tūkst., Milicijas darbinieki uz 70 tūkst., bet propagandas mediju darbinieki uz 60. tūkst.

Tāpat bija arī protestu rezultātā gūti panākumi. Pilsētas Гродно administrācija pārgāja protestējošo pusē, un solīja netraucēt protestus, un palīdzēt organizatoriem ar tehnisko aprīkojumu, taču, jāsaka, ka šis ir vienīgais labais piemērs, jo citi pilsētas mēri tika izsvilpti.

Nedrīkst palaist garām arī notikumu vienā no Baltkrievijas rūpnīcām “МАЗ”, kur bija ieradies Lukašenko. Šī rūpnīca ir streikojošo rūpnīcu sarakstā, kā arī tā tiek saukta par vienu no iemīļotajām Lukašenko rūpnīcām, jo tā tiek uzturēta neskatoties uz zaudējumiem, kā tā nes. Parasti strādnieki ir bijuši lojāli bijušajam prezidentam, taču šajā reizē arī prezidents ir ticis izsviltps. Viens no strādniekiem pēc paziņojuma, ka jaunas vēlēšanas notiks vien pēc Lukaša nāves, izkliedza “Пашой нахуй”, taču drosmīgāks darbinieks jau pēc prezidenta runas izkliedza “Nošaujies oficieri”. Šis gan bijušo prezidentu aizķēra, un viņš apsardzes ielenkumā pienāca pie vaininieka un norādīja, ka tā nevajag darīt, jo viņu ir vairāki, bet viņš ir tikai viens. Citam darbiniekam, kurš to vēlējās nofilmēt, uzreiz lika aizvākt telefonu, taču vēlāk tika paziņots, ka darbinieks ir ticis aizturēts.

No 19. augusta, ņemot vērā to, ka protesti nerimstas, varas iestādes nolēma sākt rīkot dažādas provokācijas. Viena no tādām bija protesta dalībnieku nelaišana uz protesta akcijas vietu. Uz turieni tika laisti tikai cilvēki ar zaļi sarkanajiem karogiem. Tāpat kaujiniekiem ir dots uzdevums braukāt pa pilsētu ielām ar izkārtiem valsts karogiem. Tiek aizturēti vairāki politiskie darbinieki, un streika komiteju vadītāji.

Runājot par streika komitejām, tās ir streikojošo darbinieku veidotas organizācijas, kuru mērķis ir panākt Lukašenko varas krišanu, kā arī caur tiem tiek saņemta sociālā palīdzība no streikojošo darbinieku fonda, kurā līdzekļus ieskaita kā uzņēmēji, tā arī paši iedzīvotāji. Tāpat tika izziņots, ka palīdzību naudas ziņā sniegšot arī Eiropas savienība.

21. augustā tiek izveidota Nacionālā koordinācijas grupa, kuras mērķis ir nodrošināt varas pāreju.

Jaunumu Abonēšana

Ja vēlies par jaunākajiem rakstiem uzzināt pirmais - ievadi savu e-pastu zemāk!

Leave a Reply