Sataisījies kļūt par pašnodarbināto? – Palasi!

Būt par pašnodarbināto no viena skatu punkta ir kruti. Pats sev saimnieks, neviens tevi nekomandē ko darīt, kā darīt utt. Pats izvēlies kad strādāt un kad atpūsties utt., taču, tā pat pašnodarbinātais ir pats sev saimnieks arī nodokļu ziņā. Tas nozīmē, ka tev pašam ir jāveic grāmatvedība un pašam jāmaksā nodokļi. Un te nu pie nodokļiem viss priekš par pašnodarbinātā būšanu beidzas.

Esot saimnieciskās darbības veicējam, no nodokļiem izbēgt nevar. Tie ir jāmaksā pilnā apmērā, ja vien tev nav kādi attaisnojošie faktori, kas ir aprakstīti VID mājaslapā, taču, protams, ka lielākā daļa pašnodarbināto personu nevar saņemt nekādus atvieglojumus, tāpēc viņi ir spiesti no daļas savas peļņas atteikties savu vecumdienu un valsts labā. Jāsaka, ka no visai ievērojamas daļas savas peļņas.

 

Populārākais saimnieciskās darbības veids, manuprāt, ir IIN maksātājs. Tas nozīmē, ka pašnodarbinātajam reizi gadā ir jāmaksā IIN un reizi ceturksnī VSAOI. Arī es šobrīd esmu IIN maksātājs, un nupat, man būs jāsamaksā pirmā nodeva valstij. Tā kā mani ieņēmumi bija diezgan augstāki par vidējo mēnešalgu, procentuāli sanāk, ka man ir jāmaksā mazāka nodeva, kas ir ap 14%. Tas ir ņemot vērā to, ka es maksāju 32,15% VSAOI no 430 eiro + 5% no starpības starp ieņēmumiem un izvēlētā nodokļu objekta (430 eur), taču ja mēneša ieņēmumi ir mazāki, arī procentuāli lielāka summa ir jāsamaksā. Vissāpīgāk droši vien būs tiem, kas būs sasnieguši tieši minimālo mēneša algu. Viņiem šajā mēnesī būs jāatvadās no 32,15% ienākumu. Manuprāt esot pašnodarbinātajām jau šī nodokļa likme ir pārāk augsta, lai pašnodarbinātais varētu būt konkurētspējīgs ar uzņēmuma darbinieku, kura vietā visu izdara darba devējs, bet protams, Kā IIN maksātājam pašnodarbinātajam ir jāatdod arī minimums, 20% ienākumu IIN nodoklī. Tas nozīmē, ka ja ieņēmumi mēnesī ir 1000 eiro, no šiem 1000 eiro tiek atskaitīti izdevumi, kas ir, piemēram, VSAOI (1000 – 166,75 = 833.25) Un no šiem 822.25 eiro ir jāatliek 20% IIN maksājumam taksācijas gada beigās.

Ko tas viss nozīmē? Tas nozīmē to, ka valsts no pašnodarbinātā pieprasa pārāk lielus nodokļu maksājumus, kas var sasniegt līdz pat 45,72%.

Protams, minimālās algas slieksnis ir augstākais nodokļu likmes punkts. Ja mēneša ienākumi nesasniedz 430 eiro, VSAOI likme ir 5%.

Tā kā – ir izdevīgi vai nu pelnīt daudz, vai arī pelnīt ļoti maz. Citkārt nodokļi apēdīs pārāk lielas summas, kā arī tas tikai paaugstina vēlmi pašnodarbinātajam saņemt naudu aploksnē, un lieku reizi neizrakstīt rēķinu. Vai tas valstij ir izdevīgi? Manuprāt ne visai, tāpēc mans uzskats, ir ka pašnodarbināto IIN maksātāju nodokļu slogs ir būtiski jāsamazina. Cik ļoti jāsamazina – tas protams nav manā kompetencē n manā pašreizējo zināšanu līmenī, taču, ja reiz kritizē, tad arī piedāvā, tāpēc, manuprāt, vissaprātīgāk būtu noteikt vienu kopēju nodevu, kas sevī iekļauj gan VSAOI gan IIN. Līdzīgi kā tagad tas ir mikrouzņēmumu nodokļu režīmā, kur no kopējiem ieņēmumiem maksā 15%, kas sevī iekļauj abas esošās nodevas. Tas būtiski atvieglotu ne tikai kopējo nodokļu slogu pašnodarbinātajam, bet arī ļautu daudz vieglāk veikt nodokļu aprēķinus. Ja arī šāds nodokļu režīms tiktu ieviests, manuprāt, pilnībā pietiek noteikt esošo 32,15% likmi ienākumiem, kas pārsniedz minimālās algas slieksni, un sadalīt to gan VSAOI gan IIN maksājumam, taču tos ienākumus, kas minimālās algas slieksni nesasniedz, aplikt ar nodokļu likmi 10% apmērā.

Saprātīgi? Manuprāt pilnībā.

Jaunumu Abonēšana

Ja vēlies par jaunākajiem rakstiem uzzināt pirmais - ievadi savu e-pastu zemāk!

Leave a Reply