Tautas vēlēts prezidents

Tautas vēlēts prezidents. Daudzas mutes runā, ka tas esot vairāku partiju programmās, vai vismaz vēlmēs solīt, bet kā redzams, tautas vēlēts prezidents kā nenāk tā nenāk, kaut gan, vai tas vispār ir tik nepieciešams?

Es teiktu, ka jā! Tautas vēlēts prezidents ir tas, kas Latviju varētu glābt no ilgās politiskās krīzes, kas ilgst jau otro desmitgadi. Taču, tā kā mēs neesam ne tuvu bijuši prezidentam, ko esam izraudzījušies paši, ir ļoti maz izpratnes no tā, kas varētu mainīties, tāpēc arī man radās īpaša vēlme to nedaudz izgaismot.

Kā jau vienā no iepriekšējiem rakstiem rakstīju – demokrātija paredz varas decentralizāciju. Tas nozīmē, ka vara nedrīkst būt “vienās rokās”. Kā cilvēka, tā iestādes, jo pretējā gadījumā tā jau ir totalitāra valsts pārvaldes forma. Taču – pat izveidojot 3 atsevišķas varas institūcijas – Tiesu, Valdību, un Saeimu, vara vēl aizvien pa lielam ir Saeimas, bet ja tiešāk, vadošās koalīcijas rokās, jo Saeima ievēl prezidentu, prezidents izraugās premjeru, ko tāpat ir jāapstiprina Saeimai, nu un prezidents, kurš, jāatceras ir atkarīgs no Saeimas, apstiprina tiesnešus, kas līdz ar to arī ir atkarīgi no Saeimas vairākuma. Rodas jautājums – kur tad paliek varas decentralizācija? Tieši tā! Varas decentralizācija līdzšinējā situācijā ir vien ilūzija, kas ļauj koalīcijai darboties kā vien iepatīk, un to mainīt var vien gadījumā, ja vismaz viena no figūrām, kas ir iepriekš minētajā ķēdītē, ir tieši tā pat, kā Saeima, ievēlēta atsevišķās vēlēšanās. Tā kā tiesas vai valdības vēlēšana, vismaz manā atmiņā, īpaši nekur nav piekopta, atliek prezidenta vēlēšanas.

Bet tomēr, kas tad mainītos? Ļoti vienkārši. Tautas vēlēts prezidents nav atkarīgs no Saeimas iegribām, un var rīkoties neatkarīgi no tās. Tāpat, tā kā šis cilvēks ir ievēlēts tiešās vēlēšanās, kas nozīmē tautas nobalsošanā, nevis Saeimas, šī figūra ir atbildīga tautas priekšā, un ir konstitūcijas garants, nevis cilvēciņš, kas sola godāt konstitūciju. Kā arī prezidents sāks pildīt nevis tikai reprezentatīvas funkcijas, bet kļūs par pilnvērtīgu valsts politikas pilnveidošanas figūru.

Ja paskatīties uz citām valstīm, piemēram, manu favorītvalsti, Ukrainu, tad tiešas prezidenta vēlēšanas, vismaz šobrīd, ir nākušas vien par labu, jo tautai ir izdevies ievēlēt savu, tautas prezidentu, kurš cīnās reālā cīņā par tautas labklājību kā reformās, tā arī likumdošanā un politiskās ietekmes sfērā, cenšoties ierobežot nelikumīgo un uzlabojot tautas labklājību. Un tas ir reāls prezidenta darbs. Brauc, pārbauda, ieceļ, noņem, vērš uzmanību problēmām, kamēr mūsu prezidents paplašinot savu padomnieku skaitu vien dodas komandējumos un valsts reprezentācijas braucienos pa valsti.

Ja paskatīt reālos prezidenta darbus – īsti nekas tā arī nav darīts, jo pēdējais izdotais rīkojums ir vēl no bijušā prezidenta, Raimonda Vējoņa, ar aicinājumu Kariņam sastādīt Ministru kabinetu, bet kopumā, sākot no Gunta Ulmaņa prezidentūras ir izdots vien 61 rīkojums, no kuriem 24 ir izdevis G. Ulmanis, 6 – V. Vīķe-Freiberga, 7 – V. Zatlers, 14 – A. Bērziņš, 10 – R. Vējonis, bet mūsu līdzšinējais prezidents E. Levits nav izdevis nevinu rīkojumu. (Valsts prezidentu rīkojumi, kas pieejami https://likumi.lv/ta/veids/valsts-prezidents/rikojumi)

Protams – bez rīkojumiem tiek izdoti arī prezidenta paziņojumi, taču tie vairāk izskatās pēc atskaitēm, ka valsts prezidents būs ārpus Latvijas, un ka valsts prezidents izsludina likumu, tači no šiem paziņojumiem izceļas vien retais, kas saistīts ar komisijas sastāvu iecelšanu, ordeņa kapitulu vai likuma otrreizēju caurskatīšanu, bet vai tas ir viss, kas mums ir vajadzīgs no prezidenta?

Es esmu pilnībā pārliecināts, ka pašlaik prezidenta funkcijas ir diezgan bezjēdzīgas. Ja tā padomāt – nebūtu liela atšķirība, ja prezidenta nebūtu, un prezidenta pienākumus, kā tas arī ir viņa prombūtnes laikā, pildītu prezidija priekšsēdis. Vai varētu iztikt? Es domāju pilnībā, un tas vien norāda uz to, ka prezidentam ir nepieciešamas plašākas pilnvaras, lai viņš reāli varētu lietas arī mainīt, un noteikt savu pozīciju.

Pēc būtības – tautas vēlēts prezidents ir ceļš uz izlaušanos no bezkompromisa politikas. Tieši tas, kas valstij vajadzīgs.

Jaunumu Abonēšana

Ja vēlies par jaunākajiem rakstiem uzzināt pirmais - ievadi savu e-pastu zemāk!

Leave a Reply